Göğüs Büyütme

Meme hacminin büyütülmesi için yapılan cerrahi bir işlemdir. Bu ameliyatın gerekli olabileceği haller:

  • Memesinin küçük olduğunu düşünen kadınlarda vücut konturunun düzeltilmesinde,
  • Kilo kaybı veya hamileliği takiben meme hacminin azaldığı hallerde,
  • Memelerin asimetrik olduğu hallerde uyumsuzluğun giderilmesinde,
  • Sarkmış memelerde meme kaldırma ameliyatına ek olarak,
  • Meme kanseri nedeniyle tamamen alınmış veya başka cerrahi nedenlerle şekli bozulmuş memelerin düzeltilmesinde,
  • Travmalar, kalıtımsal nedenler veya hastalıklar nedeniyle şekli bozulmuş memelerin düzeltilmesinde meme protezleri kullanılarak meme boyutunu bir veya iki sütyen ölçüsü kadar arttırmak mümkündür.

Meme Büyütme Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Bu ameliyat hem dış görünümünüzün düzelmesi hem de kendinize olan güveninizin artmasında yararlı olacaktır. Fiziksel olarak sağlıklı ve doğru belirlenmiş beklentilere sahipseniz bu ameliyat için iyi bir aday olabilirsiniz.

Protez Tipleri

Ameliyatta kullanılacak protez tipi, büyüklüğü, şekli ve protezin diğer özellikleri, sahip olduğunuz meme anatomisine, vücut tipinize ve ulaşılmak istenen meme büyüklüğüne göre ayarlanacaktır. Yaşam şekliniz, kişisel tercihleriniz ve cerrahınızın önerileri de bu seçimde etkili olacaktır.

Meme protezlerinin çevresinde elastik yapıda ve sert kıvamda bir silikon kılıf vardır. Protezin içeriğindeki dolgu maddesi sıvı silikon veya steril tuzlu su olabilir.

Protezlerin büyüklükleri içerdikleri sıvının miktarı (cc) ile ölçülür. Protezlerde içerik ve hacim dışında başka değişkenler de mevcuttur:

Dış Yüzey: Protez yüzeyi düzgün veya pütürlü olabilir.

Şekil: Yuvarlak veya damla (anatomik) şekilde olabilir.

Profil: Protezler düşük, orta veya yüksek profilli olabilirler. Bu, protezin tabanından en yüksek yerine olan ölçüdür.

Çap: Protezin göğüs ön duvarına değecek kısmının çapıdır.

Erişkin kadınların çoğunda bu protezlerle tatmin edici sonuçlar almak mümkündür. Özel haller dışında, ameliyattan önce meme gelişiminin tamamlanmış olması önerilir.

Ameliyat

İlk başvurunuzda cerrahınız genel sağlık durumunuzu ve sizin durumunuza uygun ameliyat yöntemini değerlendirecektir. Memelerinizde sarkıklık varsa büyütme ameliyatı ile birlikte meme kaldırma ameliyatı da size önerilecektir.

Ameliyatla ilgili beklentilerinizi doktorunuzla dürüstçe konuşup tartıştığınızdan emin olunuz. Almakta olduğunuz ilaçları, geçirdiğiniz önemli hastalık ve ameliyatları, sigara ve alkol kullanıp kullanmadığınızı mutlaka ilk muayenede söyleyiniz.

Ameliyattan önce memeye ait ameliyata engel olabilecek bir hastalık olup olmadığını anlamak amacı ile bir mammografi tetkiki yapılması gerekebilir.

Bu ameliyat genel anestezi altında yapılır.

Protezin yerleştirilmesi; meme altından, areola denilen koyu renkli meme başının meme ile birleştiği çizgiden veya koltuk altından yapılabilir. Bu bölgenin seçimi için cerrah ve hasta birlikte karar verir.

Protez; meme dokusu altına, memenin hemen altındaki adale dokusunun altına veya adalenin üzerinde bulunan ve fasiya adı verilen ince örtünün altına yerleştirilebilir. Son yıllarda daha çok tercih edilen yöntem fasiya altı uygulamalardır. Bu bölgenin hangisi olacağı da muayeneniz sırasında size bildirilecektir.

Ameliyat bir veya iki saat sürer.

Ameliyat sonrasındaki birkaç gün genel anestezinin etkisinden dolayı kendinizi yorgun hissedebilirsiniz, fakat ameliyattan sonra hiç hastanede kalmanız gerekmez, aynı gün taburcu olabilirsiniz. Önerilen ilaçları kullandığınız sürece önemli bir ağrı yakınmanız olmayacaktır.

Ameliyattan sonraki bir-iki gün içinde pansumanlarınız çıkartılacak ve özel bir sütyen kullanmanız önerilecektir. Memelerinizdeki şişlik üç-beş hafta sürecektir.

İşinizin gerektirdiği efora bağlı olarak birkaç gün içinde normal aktivitelerinize dönmeniz mümkündür. Egzersiz programlarına dönmeniz daha uzun bir süre alır.

Ameliyat bölgesindeki yara izlerinde en az altı hafta süreyle kızarık olur. Birkaç ay içinde izler azalır ve kaybolmaya başlar.

Ameliyat sonrasında hastaların çok büyük bir kısmı elde edilen sonuçtan tatmin olurlar.

Bu ameliyatın kararı kişiye özel olduğundan bunu çevrenizdeki insanların tümünün anlaması veya anlayışla karşılanması beklenmemelidir. Önemli olan sizin kendinizi nasıl hissettiğinizdir. Cerrahinin başarısı tamamen sizin doğru belirlediğiniz amaçlarınıza ulaşmanızla ilgilidir.

Soru Sor
Aklına takılan herşey için...
Prof. Dr. Murat Emiroğlu
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim