Dolgu Maddeleri

Yaşlandıkça yer çekimi, güneş ışınlarına maruz kalma, mimikler, gülme, çiğneme, gözleri kısarak bakma gibi yüz hareketlerinin etkileri belirginleşmeye başlar. Yüzümüzü genç ve dolgun gösteren deri altı dokular erimeye başlar ve bunun sonucunda da kırışıklıklar belirgin hale gelir.

Kollajen ve yağ gibi dolgu maddeleri ile bu kırışıklıklar doldurularak daha genç bir görünüm elde edilebilir. Bu maddeleri enjekte ederek yüzün kırışık ve çökük bölgelerini düzeltmek mümkündür. Dudaklara ve yanaklara da bu yöntemle dolgunluk kazandırılabilir.

Kollajen veya yağ enjeksiyonu ile bazı derin olukların giderilmesi mümkün olamayabilir, bu durumda ameliyat gerekebilir.

Dolgu maddeleri ile yapılan düzeltmeler kalıcı değildir. Bu maddeler, zaman içinde vücut tarafından yok edilirler. Elde edilen sonuçlar ameliyatlarda olduğu kadar kalıcı değildir.

Deneyimli bir plastik cerrah tarafından uygulandığında, dolgu maddelerinin önemli bir riski yoktur.

Dolgu maddelerinin uygulanmasını takiben bir süre hafif yanma, karıncalanma gibi hisler olabilir. İnjeksiyon bölgesinde nadiren gelişebilecek olan kızarıklık en geç 24 saat içinde yok olacaktır.

Dolgu maddesi olarak kendi vücudunuzdan alınacak yağ da kullanılabilir. Bu yöntem daha çok yanakların ve dudakların dolgunlaştırılmasında ve yanaklarla burun arasındaki gülme çizgilerinin giderilmesinde kullanılır.

Son yıllarda dolgu maddeleri estetik dışı amaçlarla da kullanılmaya başlanmıştır. Bunlardan en önemlisi; kadınlarda cinsel ilişki sırasındaki hazzı artırmak amacı ile yapılan ‘G noktası’ belirginleştirmesidir. Bu işlem, en çok on beş dakika sürede uygulanabilen, herhangi bir acı vermeyen basit bir girişimdir. Uygulanan kişilerden olumlu sonuçlara dair geri bildirimler alınmaktadır.

* Şu an kullanımda olan çok sayıda dolgu maddesi mevcuttur. Bunların arasında kalite ve fiyat yönünden önemli farklılıklar vardır. Ayrıca bu maddeler işin ehli olmayan kişiler tarafından da yaygın olarak uygulanmaktadır. Bu girişimler basit görünse de oldukça karmaşık tekniklerdir. Doğru dolgu maddesi ve doğru uygulama yapılmadığında önemli komplikasyonlar (allerjik reaksiyonlar, ciltte yaralar, asimetriler vb.) gelişebilmektedir.

Soru Sor
Aklına takılan herşey için...
Prof. Dr. Murat Emiroğlu
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim