Dudak Damak Yarıkları

Anne karnındaki gelişimin erken evrelerinde dudak ve damağın sağ ve sol yarıları birlikte büyürler. Nadiren (800 canlı doğumda bir) aynı zamanda gelişen bu iki yarı orta hatta tam olarak birleşemez. Bu birleşememe hali, dudakta, damakta veya her ikisinde birden olabilir.

Ameliyatlar deneyimli plastik cerrahlar tarafından yapıldığında çok tatmin edici sonuçlar alınır.

Dudak yarığı basit bir çentikten buruna kadar uzanan büyük bir açıklığa kadar çeşitli formlarda, ve tek veya iki taraflı olabilir.

Dokuların yeterince büyüyüp ameliyatın yapılabilmesi için genellikle bebeğin 10 haftalık olması beklenir. Ameliyat sırasında hem dudak çevresindeki adale normal anatomik pozisyonuna getirilir, hem de dudaktaki açıklık kapatılır. Burun kanadı şeklindeki bozukluk aynı seansta veya daha sonra düzeltilebilir.

Damak yarığı da damağın tamamını veya bir kısmını tutabilir. Damak yarığı ameliyatının yapılabilmesi için genellikle çocuğun 18 aylık olması beklenir. Bu ameliyat sırasında çocuğun yutma ve konuşma fonksiyonlarının normale dönmesi için yanlış gelişen adaleler doğru anatomik yerleşimlerine getirilir ve yarık kapatılır.

Soru Sor
Aklına takılan herşey için...
Prof. Dr. Murat Emiroğlu
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim